Alhambra – arabska twierdza w średniowiecznej Europie

Można śmiało powiedzieć, że twierdza oraz kompleks pałacowo – ogrodowy Alhambra w Grenadzie to jedna z największych atrakcji Andaluzji a nawet całej Hiszpanii. Oglądany o zachodzie słońca, na tle gór Sierra Nevada, robi naprawdę duże wrażenie, a że do granady dotarliśmy właśnie wieczorową porą, dane nam było obejrzenie tech krajobrazów podczas „złotej godziny”.

Do Grenady dotarliśmy wieczorem, prosto z Barcelony mijając po drodze wspaniałe, ośnieżone pasma gór Sierra de Baza oraz Sierra Nevada. Plan trasy mieliśmy napięty, więc nie było możliwości zatrzymania się w górach, choć kolejna wizyta w Andaluzji na pewno skończy się trekkingiem. Kolejnego dnia rano zaplanowaliśmy zwiedzanie kompleksu pałacowego Alhambry oraz ogrodów Generalife a popołudniu mieliśmy ruszyć dalej w stronę Gibraltaru, zahaczając o niezwykłą górską trasę El Caminito del Rey, opisaną tu.

Zatrzymaliśmy się w sympatycznym hotelu u podnóża zamku, skąd w linii prostej na mapie było 700 m do wejścia…jak się okazało również prawie 700 m w pionie!  Rano po instrukcjach właściciela hotelu, który wcześniej zaproponował nam pomoc w zakupie biletów, pojechaliśmy serpentynami w stronę parkingów przed wejściem do Alhambry. W sezonie, a byliśmy tam w maju, są duże problemy z zakupem biletów, więc warto zrobić rezerwację kilka tygodni wcześniej.

Bardzo ważna uwaga dla odwiedzających Alhambrę – cały kompleks zwiedza się w zasadzie dowolnie, pani skanuje bilety przed wejściem do kolejnych stref. Rożnica dotyczy głównego pałacu kalifa – Palacios Nazaries. Na bilecie widnieje godzina i jeśli przed wejściem nie stawimy się w punkt, nie zostaniemy wpuszczeni! Mamy niestety doświadczenia w tej kwestii. beztrosko zwiedzaliśmy cały kompleks, aż wreszcie dotarliśmy przed wejście do wspomnianego pałacu – ochroniarz zrobił groźną minę i powiedział po hiszpańsku „panie, coś pan przecież tu jak byk stoi że na 9.30 a teraz jest 11.00, uciekać stąd bo psem szczuję…” albo coś w tym stylu.

Wracając do samej Alhambry, wejście do kompleksu wraz z kasami biletowymi, centrum informacji turystycznej i licznymi parkingami znajduje się od południowej strony. Zwiedzanie warto rozpocząć jak najwcześniej, nie tylko z powodu deficytu biletów lecz głownie z powodu wspaniałego porannego światła podkreślającego piękno architektury. Jak można zorientować się z mapki dołączonej do biletów kompleks składa się z kilku części.

Panorama Alhambry 05/2017

Najstarsza, ufortyfikowana to Alcazabaktóra poza murami obronnymi w zasadzie stanowi ruiny datowane na IX i rozbudowane  XII w. znajdujące się na wzgórzu zwanym z arabska al-Sabika.

W 1492 r. gdy poddała się Alhambra, ostatni bastion muzułmański w średniowiecznej Europie, ówczesny władca zdecydował się zburzyć jedynie meczet i zbudować w tym miejscu katolicki kościół z klasztorem oraz pałac Palacio de Carlos V, którego okrągły dziedziniec w porannym świetle stanowił niezwykłe tło fotograficzne.

Palacio de Carlos V
Palacio de Carlos V – kolumnada otaczająca okrągły dziedziniec

Za najświetniejszą cześć kompleksu uważany jest główny pałac Palacios de Nazaires  z licznymi dziedzińcami i basenami oraz niezwykle bogato zdobionymi wnętrzami, oczym nie dane było nam się przekonać z opisanych wyżej powodów – 15€ poszło w błoto a właściwie piach.  Żałowaliśmy, że nie zobaczymy na  żywo słynnego Mirador de Daraxa czy Patio  de los Leones, jednak nawet z zewnątrz pałac prezentuje się bardzo okazale okazale.

Palacios de Nazaires
Dziedziniec z geometrycznym ogrodem przed Palacios de Nazaires

Na otarcie łez została nam letnia rezydencja ze wspaniałymi ogrodami Generalife, która to stanowi przykład wybitnego arabskiego dzieła ogrodniczego w średniowiecznej Europie. Starannie przystrzyżone żywopłoty, geometryczne rabaty kwiatowe oraz liczne kanały wodne ukryte wewnątrz murów  zdobionych misternymi mozaikami, nawet w upalny dzień pozwalają na znalezienie odrobiny cienia i miłego miejsca do odpoczynku – gdyby nie tłumy turystów…..

Generalife – jeden z dziedzińców w letniej rezydencji
Generalife – mozaiki zdobiące ściany letniej rezydencji

 

 

Alhambra w obiektywie - więcej zdjęć

Informacje praktyczne:

Cena biletów (05/2017) : Zwiedzanie całego kompleksu – 14€/os, Dzieci <12l za darmo,  osoby 65+ 9€, zwiedzanie samych ogrodów 7€, isnieje możliwośc zwiedzania nocnego 8€ – nie próbowaliśmy

 

Strona Alhambra, Granada /www.alhambra.org/

2 myśli na temat “Alhambra – arabska twierdza w średniowiecznej Europie

Dodaj komentarz