XIX w szpichlerz Twierdzy Modlin

Twierdza Modlin – Spichlerz

Obecne, dziwne covidowe czasy skłoniły nas, do zrezygnowania z dalekich wojaży i rozejrzenia się wokół siebie. Do tej pory chęć poznawania dalekich krajów przesłaniała nam to co znajduje się blisko. Najciemniej jest pod latarnią! Jednym z naszych ostatnich niezwykłych odkryć jest Spichlerz na półwyspie przy Twierdzy Modlin.

Spichlerz przy Twierdzy Modlin to niezwykły przykład architektury militarnej z końca XIX w. Budowę rozpoczęto w 1838 r Nowym dworze Mazowieckim na Kępie Szwedzkiej. w miejscu, gdzie Narew Łączy się z Wisłą. Pierwotnie był magazynem zbożowym Banku Polskiego a później stał się zapleczem magazynowym dla Twierdzy Modlin. W okresie międzywojennym natomiast stanowił siedzibę Komendy Portu Wojennego Modlin, oraz Centralnej i Głównej Składnicy Marynarki Wojennej.

Zbombardowany w ’39 przez Niemców, częściowo rozebrany po wojnie w takiej formie przetrwał do dziś. Źródła podają, ze całkowitej rozbiórce i szabrowi zapobiegł architekt, profesor Zygmunt Zachwatowicz, który był autorem powojennej rekonstrukcji warszawskiej starówki.

Brama spichlerza
Główna brama spichlerza
Ruiny lewego skrzydła spichlerza
pozostałości lewego skrzydła spichlerza
Ruiny spichlerza oraz widok na Wieżę Czerwoną Twierdzy Modlin
Widok z Kępy Szwedzkiej na Wieżę Czerwoną Twierdzy Modlin

W XIX wieku Spichlerz uchodził za jeden z najładniejszych gmachów Europy, być może dlatego  Andrzej Wajda zdecydował, że ruiny zagrają Zamek Horeszków w filmie „Pan Tadeusz”. Z doniesień prasowych w 2010 r ruiny kupił deweloper za 1,2 mln zł  z zamiarem rekonstrukcji zburzonego prawego skrzydła i rewitalizacji zabytku. Planowane jest wielogwiazdkowe, ekskluzywne centrum hotelowe, jednakże do tej pory nic się nie dzieje na placu budowy a sam obiekt niszczeje w szybkim tempie.

Malownicza sceneria fotograficzna może w każdej chwili runąć….. więc trzeba się spieszyć.

 


Jak dostać się do ruin


Zjazd z S7 w miejscowości Nowy Kazun na drogę 85 i zabytkowym mostem Piłsudskiego. zaraz za mostem zjazd w lewo  na drogę lokalną. Tu można zostawić samochód na poboczu. Dalej spacerkiem na zachód. przed bramą poligonu PSP trzeba przedrzeć się przez krzaczory omijając bramę, gdyż doga jest zagrodzona. Teraz leśną drogą kilkaset metrów do celu.


Latanie dronem w Twierdzy Modlin


Spichlerz i jego okolice znajdują się w strefie Lotniska Modlin!  (RPA, CTR6KM, CTR, ATZ)

Aplikacja Drone Radar pozwoliła bez problemu zalogować i zrobić Check-in dla drona (< 600g do wysokości 30m). Po chwili przyszedł komunikat że lot jest zaakceptowany. W przypadku większych dronów lub wysokości pow 30m mogą być problemy. Konieczne jest np. zatwierdzenie planu lotu.


Bibliografia


Klub Globtroteraa Warszawa

Spichlerz nad Narwią wikipedia

 

2 myśli na temat “Twierdza Modlin – Spichlerz

  1. Jak to mówią: „cudze chwalicie, swego nie znacie” 😉 My też kiedyś wyjeżdżaliśmy za granicę, ale od jakiegoś czasu zwiedzamy Polskę. A jest co robić na Śląsku, Mazurach, czy Kaszubach. Zdecydowanie polecam!

Dodaj komentarz