Mont Blanc – na dachu Europy

Chamonix i wyprawa pod szczyt Mont Blanc

Do Chamonix dotarliśmy późnym wieczorem, jako że był wrzesień,  było zupełnie ciemno. Helga (nasza nawigacja – patrz słowniczek) doprowadziła nas pod drzwi hotelu, po załatwieniu formalności poszliśmy spać. Dopiero rano,   gdy naszym oczom ukazał się majestatyczny masyw Mont Blanc, zdaliśmy sobie sprawę z faktu że  otaczają nas wysokie  GÓRY.

Zaplanowaliśmy wyjazd kolejką na Aiguille du Midi (3842 m n.p.m. skąd do szczytu Mont Blanc jest  rzut beretem. Wieczorem gdy dojechaliśmy do Chamonix, byliśmy tak zmęczeni trasą z Tuluzy, że od razu poszliśmy spać. Gdy tylko zaświeciło słońce, wszyscy bez wyjątku podekscytowani zerwaliśmy się z łózek – wielkość jednak ma znaczenie.

Kolejka wyjeżdża z nowej dolnej stacji w Chamonix, gdzie można kopić bilety (Chamonix – Aiguille du Midi – Chamonix to koszt 58,50 euro/os). Samochodu pozbyliśmy się kilkaset metrów wcześniej na jednym z wielu parkingów, które w sezonie narciarskim zapewne pękają w szwach. Dolna stacja to nowoczesny obiekt, świeżowybudowany i ładnie wkomponowany w otoczenie .Po zakupie biletów, odstaniu chwili w niedużej kolejce wsiedliśmy do wagonika kolejki (kilkanaście osób na stojąco) i po kilkunastu minutach dojeżdża się do Plan de l’Aiguille (stacji pośredniej na wysokości 2309 m n.p.m.). Stąd już bez podpór wjeżdża się na Auguille du Midi. Powietrze robi się wyraźnie rzadsze i dopiero tu można zdać sobie sprawę jak sytuacja wygląda na wysokościach powyżej 7000 m. Koniecznie trzeba przewidzieć możliwe zmiany pogody – zresztą nawet przy pięknej słonecznej aurze temperatura latem oscyluje wokół zera stopni.

Dolna stacja kolejki Chamonix – Mont Blanc
Stacja pośrednia Plan de l'Aiguille
Stacja pośrednia Plan de l’Aiguille

Aiguille du Midi – niezwykłe tarasy widokowe

Na szczycie Aiguille znajduje się niezwykła, szklana kapsuła widokowa – Le Pas dans le Vide, jak się okazało kilka dni po naszym odjeździe zastała udostępniona!. Piękne słońce i widoki z otwartych tarasów pozostają na długo w pamięci. Dodatkową dużą atrakcją jest też przejazd podniebną kolejką Panoramique du Mont Blanc  z Aiguille du Midi (Francja) do Punta Helbronner (Włochy) z możliwością zjechania kolejką po Włoskiej stronie do Pontal – Courmayer. W powrotnej drodze warto zrobić krótką wycieczkę od stacji pośredniej do jęzora lodowca lub do jednego z polodowcowych stawów.

17
Jeden z tarasów widokowych Aiguille du Midi

16

7


INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Aktualne ceny kolejki Chamonix-Aiguille du Midi www.chamonix.net

Aktualna pogoda etc. www.compagniedumontblanc.fr

 

 

 

Mont Blanc

Dodaj komentarz