CINQUE TERRE – RIWIERA LIGURYJSKA

Cinque Terre – jeden z najpiękniejszych zakątków Ligurii

Riwiera liguryjska to naszym zdaniem jeden z najpiękniejszych zakątków Italii. Szczególnie warte uwagi są malownicze miasteczka położone na skalistych zboczach – CINQUE TERRE.  Ponoć do XIX wieku miasteczka dostępne były wyłącznie od strony morza. Obecnie można dojechać do nich samochodem krętymi górskimi drogami. Jak się okazało nie do wszystkich – nam udało się dotrzeć do Vernanzy, Rioaggiore, Monterosso al Mare i Manaroli. Droga do Cornigli była zamknięta z powodu pożaru lasu…. czy coś.

W Vernanzzie widoczne były ślady powodzi z 2011 r., która zniszczyła znaczna część miasta. Same miasteczka są bardzo fotogeniczne i ciężko oprzeć się pokusie zrobienia zdjęcia przy każdym zakręcie w drodze do nich – jest to mocno problematyczne i niebezpieczne – drogi są bardzo wąskie! W sezonie (a może i poza nim) drogi wjazdowe do centrów są zamknięte dla samochodów i trzeba zostawić auto kilka km przed miastem.

Rozsądniej jest skorzystać z parkingów

Postawienie auta zaparkowanego na poboczu wiąże się z nieuchronnym mandatem (carabinieri są tam nadzwyczaj aktywni). Na zwiedzenie wszystkich 5 miasteczek trzeba zarezerwować cały dzień – na pewno warto! Można też skusić się na pieszą wędrówkę jednym z pieszych szlaków (ok 5h) biegnących wzdłuż urwistego wybrzeża. Do każdej z miejscowości można tez dostac sie pociągiem, co bardzo nas zdziwiło, bi nigdzie po drodze nie widzieliśmy torów. Pociągi jeżdżą tunelami, co uświadomiliśmy sobie dopiero widząc stacje kolejową w Maroli.

Vernanzza
Manarola – stacja kolejowa
Skaliste wybrzeże Monterosso
Panorama Riomaggiore
Riomaggiore
Monterosso
Portofino
Portofino

Wszystkie miasteczka w sezonie są mocno zatłoczone i ciężko znaleźć kawałek wolnego miejsca by spokojnie usiąść i odpocząć. Mimo turystycznego tłoku największe wrażenie zrobiły na nas Monarola i Riomaggiore. Noclegi w tych miasteczkach są oferowane przez tak zwane boutique hotels – trzeba jednak liczyć się z cenami o 30% wyższymi niż standard w tej okolicy.

Alternatywą, z której sami skorzystaliśmy było pole namiotowe, zresztą takie mieliśmy plany od początku – polecamy Camping Smeraldo koło  Monegli, przyjemnego miasteczka gdzie można zrobić zakupy, pójść do knajpy etc. Sam camping jest położony tuż nad plażą a parcele namiotowe znajdują się na półce skalnej z drewnianym tarasem. Piękne widoki zachodzącego słońca przy wieczornej kolacji i winku zdecydowanie rekompensują hotelowe wygody. Dojazd do campingu odbywa się przez wąski tunel (ruch wahadłowy) od Monegli lub od Genui.

Jak się okazało, była  świetnym miejscem wypadowym do zwiedzenia Genui, La Spezi, Portofino (które rozczarowuje nadęciem i turystycznym blichtrem)  i oczywiście Cinque Terre.

I jeszcze kilka zdjęć:

Riwiera Liguryjska - Cinque Terre w obiektywie


INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Park Narodowy Cinque Terre www.parconazionale5terre.it

camping Smeraldo www.villaggiosmeraldo.it

6 myśli na temat “CINQUE TERRE – RIWIERA LIGURYJSKA

    1. Cinque Terre rzeczywiście jest niewiarygodnie malownicze. Gorzej z noclegami – hostele w miasteczkach bardzo drogie i oblegane przez Japończyków. Alternatywą są campingi ale ze względu na topografię trzeba troszkę poszukać 😉

Dodaj komentarz