Wilno – podróż sentymentalna

Zacznijmy od truizmu – każdy Polak musi zobaczyć Wilno. Przesiąknięte mieszanką kultur, gdzie przeszłość miesza się z nowoczesnością a historia jest obecna na każdym kroku. Urocze kręte uliczki, XIX wieczne kamienice, stare trolejbusy, dużo zieleni oraz wileńska polszczyzna tworzą niesamowity klimat, który warto odkryć i poczuć. Wychylając się nieco poza Wilno natrafimy na domy w skandynawskim stylu, pola gryki oraz miejsca związane ze słynnym „litewskim” poetą Adamusem Mickievicusem.

Wilno to miasto, które można wciąż odkrywać na nowo – inaczej wygląda o każdej porze roku i dnia.

W okolicach starego miasta wprowadzone są ograniczenia ruchu – ruch jednokierunkowy, strefy płatnego parkowania etc, dlatego warto pozbyć się „maszyny” wcześniej. Dobrym pomysłem jest wjechanie w pobliskie osiedla i poszukanie darmowego miejsca.

Najbardziej utarty szlak wśród polaków wiedzie od Ostrej Bramy, tak ważnej da Polaków, wzdłuż Aušros Vartų gatve w dół, w stronę Ratusza. Dalej w stronę Katedry Wileńskiej i charakterystycznej Baszty Giedymina. Przy dobrej aurze dobrym pomysłem jest odbicie nieco na wschód do Bernardine Park i wdrapanie się na Górę Trzech Krzyży – symboliczne miejsce znajdujące się na prawym brzegu Wilejki. Legenda głosi, że za czasów Olgierda umęczono tu siedmiu franciszkanów. Trzy (?) krzyże miały upamiętniać ich męczeńską śmierć. Roztaczająca się stamtąd panorama zrekompensuje pot wylany na stopniach prowadzących na szczyt.

Schodząc ze wzgórza na pewno zgłodniejecie – warto wstąpić do Čili Pica – sieciówki co prawda, jednak z całkiem niezłą pizzą. Do popicia polecamy niebieskiego„Utenosa” – świetne litewskie piwo! Trzeba stwierdzić, że knajpki w Wilnie są bardzo klimatyczne – serwują dobrą kawę i desery niestety za twardą walutę (od 2015 Litwa weszła do strefy euro). Godna polecenia jest Užupio Kavinė z tarasem nad zakolem odnodze rzeki Wilii z galerią sztuki i pięknym widokiem na wzgórze Misionierių bažnyčia.

Drogą, zakupową ulicą jest Giedymino Prospektas z markowymi sklepami, knajpkami oraz charakterystyczną rzeźbą na portalu Teatru Narodowego.

Kobietki powinny (mogą ostatecznie) zajrzeć do sklepów „Utenos trikotazas” gdzie można trafić super oryginalne ciuchy w dobrych cenach.

  

Wilno w obiektywie - więcej zdjęć

Rossa – miejsce które każdy Polak powinien zobaczyć

Cmentarz na Rossie jest jedną ze najwspanialszych polskich nekropolii narodowych, Składa się ze Starej Rossy z zabytkowymi nagrobkami (1769), Nowej Rossy (1847) oraz Cmentarza Wojskowego gdzie pochowano urnę z sercem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wielu znakomitych polskich oficerów poległych podczas walk o Wilno 1919-20 oraz AK z 1944

  

Troki Trakaimiejsce uznawane za jedno z piękniejszych na Litwie znajduje się tylko ok 30 km od Wilna. Okazały zamek położony na wyspie na jeziorze Galva jest ponoć jedyną tego typu twierdzą średniowieczną w Europie Wschodniej. Niegdyś stanowił centrum polityczne Litwy z główną siedzibą Księcia Witolda, kuzyna Władysława Jagiełły. Sam zamek został odbudowany w latach 80 XX w. i stanowi jedna z głównych atrakcji turystycznych Litwy.

 

Soleczniki Šalčininkai – polskie miasto na litewskiej ziemi

Nieduże miasteczko położone 40 km od Wilna, gdzie poczuć się można jak w Polsce, ale takiej sprzed lat. Wszędzie polskie szyldy i nazwy ulic, wszechobecny polski język oraz wychudzony Adam Mickiewicz na pomniku na placu przed ratuszem miejskim. Polska szkoła, kościół z tablicą informującą, że tu właśnie Adam Mickiewicz obserwował obrzędy „Dziadów”!?

O ile w Wilnie zdarza się, że w knajpie obsługa „nie rozumie” po Polsku, tu swobodnie można a nawet trzeba się posługiwać tym językiem. 

Soleczniki w obiektywie - więcej zdjęć

Informacje praktyczne:

(www.utenostrikotazas.lt, Jono Basanavičiaus g. 2

Kawiarnia – Užupio Kavinė, Užupio gatvie 2

4 myśli na temat “Wilno – podróż sentymentalna

 1. Cześć!

  Jesteśmy pierwszy raz na Twoim blogu – znalazłyśmy go przypadkiem i od razu oczarowały nas zdjęcia! 🙂
  Akurat tak się składa, że Wilno jest wysoko na naszej liście „Miejsc, które musimy jak najszybciej zobaczyć” (najlepiej jeszcze w tym roku!).
  Dzięki za wszystkie informacje 🙂

  Pozdrawiamy,
  W/W
  http://www.lestravelers.wordpress.com

 2. Przyznaję, że nigdy nie zastanawiałem się, co może być ciekawego do zobaczenia w Wilnie, jednak zdjęcia bardzo miło mnie zaskoczyły. Wielkie dzięki! 😉

Dodaj komentarz